درمانی ,شناختی ,رفتار ,درمانگر ,روان ,گردیده ,درمانی شناختی ,رفتار درمانی ,روان درمانگر ,پیدا نماید ,موجب تولید ,رفتار درمانی شناختی

به نام مهربانترین

 

رفتار درمانی شناختی" یا CBT چیست؟
 
 
رفتار درمانی شناختی که به اختصار CBT گفته مي شود یک رویکرد روان‌درمانی است، که احساسات ناکارآمد و رفتارها، فرایندها و مضامین شناختی ناسازگارانه را، از طریق شماری از روش‌های سیستماتیک، صریح و هدف‌مدار نشانه می‌گیرد. نام این روش اشاره به رفتار درمانی، شناخت درمانی، و به ترکیبی درمانی از این دو بر اساس اصول پایه و پژوهش‌های رفتاری و شناختی دارد.
 
 
رفتار درمانی شناختی
 
این یک روش درمانی از طریق صحبت کردن با بیمار است...
•در مرحله اول روان درمانگر تلاش در دریافت طرز تفکر بیمار نسبت به خود پیرامون اطراف و دیگران دارد.
•در مرحله دوم سعی می نماید مسائل و مشکلاتی که موجب تولید اختلالات روانی در فرد گردیده است را پیدا نماید.
 
"رفتار درمانی شناختی" به شما کمک می کند تا به گونه دیگری اندیشیده و در نتیجه این طرز تفکر جدید شما میتوانید با رفتارهای سالم تر و درست تری در برابر حوادث ناخواسته و ناگوار پیرامونتان برخورد نمائید.
برخلاف سایر روشهای گفتار درمانی که روان درمانگر در پی شناسائی و ریشه یابی علل رفتارهای نامناسب مراجع خود در برابر ناملایمات و حوادث زندگی است تا به او کمک کند، در "رفتار درمانی شناختی" روان درمانگر فقط بر مشکلات زمان حال (اینجا و اکنون) و آنچه موجب ناراحتی و اضطراب در فرد بیمار گردیده است تکیه می کند.
 
"رفتار درمانی شناختی" (CBT) در چه مواردی کمک کننده است؟
 
CBT می تواند در موارد زیر کمک کننده باشد:
 
اضطراب، افسردگی، ترس، فوبیا (ترس از مکانهای شلوغ و ترس اجتماعی)، استرس، پرخوری، اختلالات وسواسی اجباری، اختلال پس از حادثه استرس، اختلال دو قطبی و جنون. CBT همچنین میتواند در مواردی که فرد دچار مشکلاتی از قبیل عدم قدرت کنترل خشم یا خود کم بینی و حتی در مورد مشکلات جسمی مانند خستگی ها و دردهای مزمن هم موثر باشد.
 
چگونه "رفتار درمانی شناختی" به فرد کمک می کند؟
 
CBT به فرد کمک کرده تا درک بهتری از مسائلی که موجب تولید عدم تعادل روانی در او گردیده اند پیدا نماید.
در این روش خاص روان درمانگر تلاش میکند تا معضل بزرگ شما را به اجزاء کوچکتری تبدیل کرده و این به شما کمک میکند تا معضلات و چگونگی تاثیر گذاری آنرا در زندگیتان بهتر ببینید.
-
این اجزا عبارتند از :
 
منبع اصلی مطلب : زندگی، راز بزرگی است که در ما جاریست
برچسب ها : درمانی ,شناختی ,رفتار ,درمانگر ,روان ,گردیده ,درمانی شناختی ,رفتار درمانی ,روان درمانگر ,پیدا نماید ,موجب تولید ,رفتار درمانی شناختی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سبد بلاگ : رفتار درمانی شناختی" یا CBT چیست؟...